Bitcoin: časté otázky a odpovede

Bitcoin: časté otázky a odpovede

V poslednej dobe odpovedám ľuďom stále dookola na tie isté otázky o Bitcoine. To asi znamená, že o tom nie je dobrý intro zdroj. Rozhodol som sa na najčastejšie odpovedať v tomto blogu.

O získavaní Bitcoinu a jeho ukladaní

Kde môžem kúpiť Bitcoin?

Ja osobne kupujem buď od kamarátov (nie, nepredávam ani nekupujem od ľudí, ktorí ma náhodne oslovia) alebo v Bitcoin automate. Tu nájdete zoznam automatov, určite budete mať jeden blízko pri sebe. Pozrite si aj poplatky. Tu je video kde ukazujem ako sa používa.

Ak to chcete robiť online, známe burzy sú Bitstamp a Kraken. Osobne ich veľmi nepoužívam, takže neviem aké verifikácie momentálne požadujú a koľko to trvá. Navyše, z niektorých bánk (napríklad Tatrabanka) nejde posielať eurá na bitcoinové burzy. Preto preferujem hotovosť.

Akú peňaženku používaš?

Na ukladanie úspor (všetko, čo je viac ako by som si zobral so sebou v peňaženke večer do mesta) používam Trezor, na mobile používam breadwallet.

A čo peňaženka XYZ alebo burza ABC?

Neviem, nesledujem to natoľko podrobne, že by som poznal aktuálny stav a bezpečnosť všetkých peňaženiek. Treba sa popýtať.

Ako platiť Bitcoinom bežné veci?

Služba bitwala umožňuje posielanie peňazí na klasické bankové účty pomocou SEPA prevodov. Ak chcete pridať variabilný symbol, dajte payment reference v tvare /VS1234/SS/KS (v tomto prípade bude variabilný symbol 1234 a špecifický a konštantný symbol prázdne).

Druhá možnosť je požiadať o platobnú kartu, ktorou sa dá platiť. Bitwala tiež vydáva prepaid karty, zaujímavou alternatívou je Xapo. Rozdiel je ten, že pri Bitwala sa karta zmení na eurá v čase dobitia, pri Xapo v čase platby.

Ako zmením BTC za inú kryptomenu alebo opačne?

Jednoducho a bez registrácie cez shapeshift, pre väčšie množstvá lacnejšie cez burzu. Aktuálne neviem odporučiť altcoin burzu, ktorá by bola bezpečná, lebo to nesledujem.

Nejaké ďalšie odporúčania ohľadom bezpečnosti?

Nikdy nenechávajte peniaze na burze. Žiadna burza nie je bezpečná. Ak chcete na burze kúpiť alebo predať, tak to tam pošlite, spravte transakciu a pošlite von.

Váš počítač a mobil nie je bezpečný. Nie, ani keď máte antivírus a updaty. Na čokoľvek, čo vám bude ľúto si kúpte hardvérovú peňaženku.

O investovaní do Bitcoinu

Čo myslíš, pôjde Bitcoin teraz hore? Môže spadnúť?

Neviem. Moja magická guľa (titulný obrázok) nie je o nič lepšia ako vaša alebo kohokoľvek iného.

Oplatí sa teraz investovať?

O mojom postoji k investovaniu do Bitcoinu a stratégii som spravil túto prednášku, o celkovej mojej investičnej stratégii tento podcast.

Oplatí sa minovať Bitcoin?

Nie

Iné kryptomeny

Poznáš (nová kryptomena)?

Pravdepodobne nie, kryptomien je momentálne toľko, že ich nemám v pláne sledovať až kým nebudú veľmi známe. Zaujímajú ma inovatívne kryptomeny, ktoré prinášajú čokoľvek nové, ale vo väčšine prípadov je moja odpoveď “Bitcoin je lepší”. Viac informácií o tom prečo je to tak v tomto podcaste.

Investuješ do nejakých iných kryptomien ako Bitcoinu?

Kúpil som si na hranie nejaké Ethery a nejaké Monero. Najmä preto aby som sa s nimi naučil robiť. Žiadne iné v čase písania tohto blogu nemám. Ak máte čas to sledovať a zaoberať sa tým, kľudne sa hrajte alebo špekulujte, odporúčam len do sumy, ktorú nechcete prerobiť.

Oplatí sa minovať iné kryptomeny?

Neviem, nerobím to. Zatiaľ je moja skúsenosť taká, že som sa minovanie naučil, ale vždy je jednoduchšie a z dlhodobého pohľadu profitabilnejšie menu kúpiť ako ju ťažiť.

Akú peňaženku odporúčaš na kryptomenu XYZ?

Neviem, lebo pravdepodobne nepoužívam kryptomenu XYZ. Vybral by som si oficiálnu peňaženku projektu. A dávajte si pozor na bezpečnosť počítača.

Počul si o OneCoin?

Je to podvod. Vždy keď vám niekto sľubuje rozprávkové výnosy a budúcnosť platenia, je to podvod.

Zdroje a ďalšie štúdium

Vieš o nejakých dobrých zdrojoch na úvod?

Môžeš prísť spraviť prednášku o Bitcoine pre moju školu/firmu/konferenciu/… ?

Prednášok o Bitcoine som urobil toľko, že mi nepríde ako dobré využitie môjho času robiť ďalšiu. Kľudne si nejakú nahratú spoločne vo firme, škole a podobne pozrite na projektore. Zoznam mojich prednášok je tu, ak si neviete vybrať, táto úvodná je celkom OK. Bitcoinu, peniazom, budúcnosti a podobne sa venujem často v mojom podcaste.

Ak chcete naozaj zaujímavú prednášku z iného pohľadu ako robím štandardne, napíšte mi ponuku, ako odmenu beriem Bitcoiny aj iné kryptomeny alebo zlaté mince. Možno ma ukecáte aj na eurá, ak ich bude dosť. :)

Comments

Written by Juraj Bednár //